DIANALUND

Slut med faste telefontider når Sorø kommune gør det lettere for virksomheder

Udgivet den: 27. marts 2026

Fra den 15. april 2026 bliver det lettere for virksomheder i Dianalund og resten af Sorø kommune at få fat i jobcentret. Kommunen fjerner nemlig de faste telefontider.

Har du en virksomhed, og har du spørgsmål om sygemeldte medarbejdere, refusion eller mangel på arbejdskraft? Så behøver du snart ikke længere at holde øje med uret for at nå at ringe inden for et snævert tidsrum.

Ring når det passer dig

Sorø Kommune har lyttet til erhvervslivet. Mange virksomheder har oplevet, at de gamle telefontider var svære at passe ind i en travl arbejdsdag. Derfor kan man fra midten af april ringe til Virksomhedsservice i hele kommunens åbningstid.

Sorø Kommune har åbent for telefonisk henvendelse

mandag til onsdag kl. 10-15
torsdag kl. 10-17
fredag kl. 10-13

Når du ringer, kan du trykke dig direkte videre til en medarbejder, der sidder klar med hjælp og rådgivning.

Hurtigt svar og bedre service

Hvis alle medarbejdere er optaget, når du ringer, bliver du ikke mødt af en lukket dør. Du kan i stedet lægge en besked og blive ringet op – ofte samme dag og som udgangspunkt inden for 24 timer.

Det nye tiltag er en del af en større indsats for at skabe et tættere og mere smidigt samarbejde mellem kommunen og de lokale virksomheder.

del dette

velkommen til
DUR
Dianalund UdviklingsRÃ¥d
Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed