DIANALUND

KIF – Kultur og Idræts Faciliteter

Udgivet den 03. november 2025

KIF (Kultur og Idræts Faciliteter) er en arbejdsgruppe i Dianalund Udviklingsråd (DUR), der arbejder for at udvikle og fremtidssikre byens idræts- og kulturfaciliteter.

Gruppen blev stiftet i 2024 som en direkte reaktion på den høje belægningsprocent i Holberghallen, som på daværende tidspunkt var oppe på 98 %. Det vidner om et stort aktivitetsniveau – men også et behov for flere og bedre rammer til foreninger, borgere og fællesskaber i Dianalund.

Formål og vision

KIF’s overordnede mål er at skabe et levende og inkluderende samlingspunkt i Dianalund, hvor kultur, bevægelse og fællesskab går hånd i hånd.

Gruppen arbejder for:

  • at understøtte bevægelse som en naturlig del af det gode hverdagsliv
  • at skabe fællesskaber og oplevelser på tværs af alder, interesser og baggrund
  • at udnytte naturen og kulturen omkring Holberghallen som en aktiv styrke

Målet er at udvikle moderne, fleksible og mangfoldige faciliteter, der kan bruges af både foreninger, skoler, institutioner og borgere i lokalområdet.

Du kan kontakte gruppen på: kif@dianalund.dk

Se også: KIF sætter fokus på fremtidens kultur- og idrætsfaciliteter i Dianalund

del dette

velkommen til
DUR
Dianalund UdviklingsRåd
Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed