DIANALUND

Jakob fra Dianalund overrakte 100 breve fra børn til ministeren

Udgivet den 23. oktober 2025

Børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye fik for nylig besøg på Christiansborg af 8.-klasseseleven Jakob Bøgsted-Møller fra Filadelfias specialskole i Dianalund. Med sig havde han 100 breve skrevet af børn med gode råd til, hvordan man kan mindske skolefravær.

Jakob deltog sammen med to andre unge og 19 forældre i mødet med ministeren for at tale om netop skolefravær. Invitationen kom på baggrund af DR-dokumentaren “Skolens fortabte børn”, som sætter fokus på de udfordringer, mange familier oplever, når børn kæmper med at komme i skole.

En modig stemme i samtalen

Under mødet tog Jakob mod til sig og fortalte ministeren om sine egne erfaringer med nedsat skema – en ordning, som for ham har været afgørende for at kunne vende tilbage til en mere stabil skolegang.

Jakob bor i Sorø Kommune og lever med ADHD, autisme og Tourettes syndrom. Efter flere skoleskift og en lang periode præget af svær skolevægring, begyndte han i sommeren 2023 på Børneskolen på Filadelfia. I dag går han i skole fire dage om ugen – en markant forbedring.

Jeg har nu ro i maven. Jakob er et stærkere sted. Men det har krævet tid, traumebehandling, de rette rammer og mange små skridt. Man skal have is i maven og acceptere, at ting tager tid, fortæller hans mor, Katrine Bøgsted-Møller, som også medvirker i DR-dokumentaren.

Hun opfordrer andre forældre til at bevare tålmodigheden, lave en realistisk plan og søge tværfaglig støtte frem for at gå i panik, når skolen bliver svær.

Et sted, hvor tillid og tryghed er i centrum

Børneskolen på Filadelfia oplever, at mange familier henvender sig, når børnene ikke længere magter at komme i skole. Ifølge skoleleder Stine Skov Clarke besøger flere forældre hver uge skolen for at finde ud af, om den kunne være et passende tilbud.

Børn vil gerne i skole, men de kan ikke. Ofte ved de ikke selv hvorfor, forklarer hun.

Skolen i Dianalund tager primært imod børn med epilepsi, men mange har også andre neurologiske diagnoser som ADHD og autisme. Derfor er skolens pædagogiske fokus rettet mod at skabe tryghed, tillid og overskuelige rammer, som kan danne grundlag for læring og trivsel.

Vi arbejder systematisk med at udvikle lærernes kompetencer og skabe de bedste forudsætninger for elevernes livskvalitet og læring, siger skolelederen.

Et fælles arbejde

Skolen har omkring 50 elever fra 1. til 10. klasse, hvor de fleste kommer fra Sjælland og Fyn. Der arbejdes tæt sammen med både forældre, distriktsskoler og sociale myndigheder.

Der findes ingen hurtige løsninger. Det kræver et fælles og vedvarende arbejde omkring den enkelte elev, understreger Stine Skov Clarke.

Med små klasser på kun fem elever har lærerne mulighed for at tage individuelle hensyn. Personalet kender børnene godt og kan hurtigt aflæse behov og reaktioner.

Hvis et barn for eksempel ikke bryder sig om fysisk kontakt, tager vi hensyn, så barnet ikke skal bruge energi på det. På den måde skaber vi overskud til læring og trivsel, fortæller skolelederen.

Vejen videre

Selvom mange af skolens elever tidligere har haft svært ved at gå i skole, fortsætter over 70 procent på en ungdomsuddannelse efter endt skolegang.

Børneskolen på Filadelfia har eksisteret siden 1955 og blev oprindeligt oprettet i tilknytning til Epilepsihospitalets børneafdeling. I dag hjælper skolen fortsat børn med særlige behov til at finde vej, tro og glæde ved læring.

del dette

velkommen til
DUR
Dianalund UdviklingsRåd
Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed