DIANALUND
Muligt godt nyt om busruterne i byen

Bus 420 vender tilbage med timedrift i Dianalund fra juni måned

Udgivet den: 30. januar 2026

Det er ingen hemmelighed, at der længe har været et stort ønske om at få bus 420 tilbage gennem Dianalund. Efter to borgermøder, gentagne henvendelser til politikere i både kommune og region samt et besøg på Christiansborg er det nu lykkedes at sikre en bevilling, som betyder, at bussen vender tilbage – endda med timedrift.

Bus 420 genindsættes i forbindelse med køreplansskiftet den sidste søndag i juni.

Hvad betyder det for Dianalund?

Genindsættelsen af bus 420 styrker transportmulighederne markant mellem Slagelse og Holbæk. Særligt unge, der søger eller allerede går på uddannelse i Slagelse, får nu en mere direkte og fleksibel forbindelse. Samtidig åbner ruten op for, at flere kan overveje ungdomsuddannelser i Holbæk.

Holbæk rummer de gængse ungdomsuddannelser, men også mere specialiserede tilbud, som eksempelvis International Baccalaureate (IB). Derudover findes der stærke talentudviklingsprogrammer inden for både sport og kreative fag. Så uanset interesse giver den nye busforbindelse unge i Dianalund og omegn langt bedre adgang til uddannelse og talentudvikling allerede fra den kommende sommer.

del dette

velkommen til
DUR
Dianalund UdviklingsRåd
Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed