DIANALUND

DUR bekymret for ny puljestruktur hvor lokalrådene kan få sværere ved at søge støtte

Udgivet den: 30. september 2026

Dianalund UdviklingsRåd (DUR) har indgivet høringssvar til Sorø Kommune i forbindelse med kommunens forslag til en ny puljestruktur på kultur-, fritids- og lokaludviklingsområdet.

Forslaget, som Udvalget for Kultur, Fritid og Lokaludvikling arbejder videre med, går blandt andet ud på at samle de nuværende tre puljer – Rådighedspuljen, Puljen til Kulturelle formål og Den særlige udviklingspulje for Lokalråd – i to nye puljer: Basispuljen og Udviklingspuljen.

Ifølge kommunen er formålet at gøre det tydeligere, hvad der kan søges støtte til, og samtidig styrke mulighederne for at søge til nye initiativer og udvikling.

DUR ser en risiko for lokalrådene

DUR er imidlertid bekymret for, at den nye struktur kan få en utilsigtet konsekvens for lokalrådene.

Når flere aktører fremover skal søge midler fra de samme puljer, kan konkurrencen om pengene blive større. DUR frygter derfor, at det kan udvande lokalrådenes muligheder for at få støtte til det arbejde, de i dag løfter lokalt.

For DUR er det væsentligt, at lokalrådenes arbejde fortsat har gode muligheder for at opnå støtte – uanset om pengene skal bruges til et tilbagevendende arrangement, en ny aktivitet eller et egentligt udviklingsprojekt.

Lokalrådene spiller ifølge DUR en vigtig rolle i udviklingen af lokalsamfundene, hvor de ofte fungerer som drivkraft for initiativer, fællesskaber og aktiviteter, der skaber liv og udvikling i de enkelte bysamfund.

Det gælder både de mindre tilbagevendende arrangementer og større projekter, hvor der arbejdes med at udvikle lokalområdet.

To nye puljer

Med kommunens forslag skal de nuværende tre puljer samles i to:

Basispuljen skal blandt andet kunne støtte det, der er nødvendigt for at gennemføre eller fastholde eksisterende aktiviteter og arrangementer. Det kan eksempelvis være materialer, rekvisitter og tilbagevendende arrangementer.

Udviklingspuljen skal målrettes nye initiativer og projekter, der udvikler aktiviteter eller måden, de organiseres på. Det kan eksempelvis være nye samarbejder, nye organiseringsformer eller initiativer, der får nye målgrupper med.

Kommunen fremhæver samtidig, at sammenlægningen vil betyde, at der samlet set vil være flere midler at søge, ligesom flere kultur-, fritids- og lokalrådsaktører vil kunne søge de to puljer. Det vil også være muligt at søge begge puljer til forskellige formål.

Forslaget omfatter ikke driftstilskud til aktørerne på kultur-, fritids- og lokalområdet.

To høringssvar fra lokalrådene

DUR har valgt at afgive sit eget høringssvar til Sorø Kommune. Samtidig har Fælles Lokalråd sendt et samlet høringssvar med input fra lokalrådene i kommunen.

Dermed har lokalrådene samlet gjort opmærksom på deres bekymring for, hvordan en ny puljestruktur kan påvirke deres muligheder for fortsat at skabe aktiviteter og udvikling lokalt.

For DUR handler høringen derfor ikke kun om, hvilken pulje en ansøgning skal placeres i, men også om at sikre, at lokalrådene fortsat har reelle muligheder for at søge midler til det arbejde, de udfører i lokalsamfundet.

DUR håber derfor, at lokalrådenes synspunkter bliver taget med i det videre arbejde med den nye puljestruktur.

del dette

Annonce

Annonce

velkommen til
DUR
Dianalund UdviklingsRåd
Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed